Jedzenie, dieta

Jem mało i nie chudnę. Dlaczego?

Spowolnienie metabolizmu

Spowolnienie metabolizmu następuje wtedy gdy spalanie substancji energetycznych następuje zbyt wolno w stosunku do ilości dostarczanych produktów. Każda osoba ma swój naturalny rytm metaboliczny, ale można go spowolnić jedząc za rzadko. Organizm próbuje bronić się przed głodówką więc spowalnia metabolizm- włączając procesy magazynowania tkanki tłuszczowej. Efekt –  jedząc rzadko magazynujemy tkanką tłuszczową zamiast chudnąć. Aby rozsądnie odchudzać się należy jeść regularnie. Posiłki powinny być indywidualnie dopasowane do osoby i do godzin pracy i życia danej osoby.

Podjadanie pomiędzy posiłkami

Jemy mało bo chcemy schudnąć więc na obiad lub kolację nakładamy małą porcję posiłku. Świadomie patrząc na posiłek przy stole rejestrujemy małą objętość. Godzinę po posiłku zaczynamy być głodni i podjadamy w biegu, przy okazji, czy przy telewizorze i nie rejestrujemy ilości zjadanych kalorii. Wydaje się nam, że tam było tylko jedno ciastko, ale nagle znika 5 sztuk. Gdy nie patrzymy na jedzenie przy stole nasz mózg często nie rejestruje ile zjedliśmy i pamięta tylko „oficjalny” obiad przy stole. Nie zdajemy sobie sprawy, że tego dnia było zjedzone o wiele więcej kalorii. Dlatego nie możemy schudnąć.

Wysokokaloryczne jedzenie

Małe ilości jedzenia nie powodują chudnięcia. Np 3 kiełbaski kabanosa maja tyle kalorii co duży dietetyczny obiad. Jest wiele produktów wysokokalorycznych, które zjadamy w małych ilościach, ale nie sprawdzając kalorii wydaje nam się, że skoro zjadłem mało to powinienem schudnąć. Jest wiele produktów „zdrowych” na rynku które maja bardzo dużo kalorii w małych porcjach. Zacznijmy sprawdzać kaloryczność produktów lub umówmy się do dietetyka, który nauczy nas jak dobierać prawidłowo produkty aby schudnąć.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *